TIKKA T3X LITE 243 WIN 20″ – THREADED SYNTH/BLUED COMPACT
TIKKA T3X LITE 243 WIN 20″ – THREADED SYNTH/BLUED COMPACT
$769.00
Out of stock
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 243 WIN | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.75 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | THREADED 5/8X24, | |
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on TIKKA T3X LITE 243 WIN 20″ – THREADED SYNTH/BLUED COMPACT by Tikka? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 082442017396 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXEC31520MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 Detachable 4 rd. Magazine |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.75 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | No Sights |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 243 WIN | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.75 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | THREADED 5/8X24, | |
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on TIKKA T3X LITE 243 WIN 20″ – THREADED SYNTH/BLUED COMPACT by Tikka? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 082442017396 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXEC31520MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 Detachable 4 rd. Magazine |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.75 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | No Sights |




