Taurus G3 Tenifer Matte Black 9mm Luger Full Size 17rds. Steel Sites 4″ Barrel
Taurus G3 Tenifer Matte Black 9mm Luger Full Size 17rds. Steel Sites 4″ Barrel
$257.38
Out of stock
The G3 continues the proven polymer-frame profile now in a full-frame configuration with generous stippling patches across the grip for maximum control and retention in any shooting condition an ergonomic palm swell and side-frame Memory Pads that provide quick positive hand positioning.
The frame has an integrated Picatinny rail. A manual safety and slide release lever are optimally positioned above the thumb for easy manipulation. A refined element of the G3 is the 6-lb. trigger designed with a smooth take-up and a surprisingly crisp clean break exceeding that of typical striker-fired pistol trigger performance. A short reset promotes quick controlled follow-up shots.
This sighting system now includes a serrated steel rear sight along with a white dot steel front sight.
Features:
- Picatinny Rail
- Re-Strike Capability
- 2 Magazines Included
Specifications:
- Item Number: 1-G3B941
- UPC: 7-25327-62576-6
- Capacity: 17 Rounds
- Action Type: Single Action with Restrike
- Firing System: Striker
- Front Sight: Fixed White Dot Steel
- Rear Sight: Serrated Steel Drift Adjustable
- Slide Finish: Tenifer Matte Black
- Frame Finish: Black
- Barrel Finish: Matte Stainless
- Frame Size: Full Size
- Barrel Length: 4.00 in.
- Overall Length: 7.28 in.
- Overall Height: 5.20 in.
- Overall Width: 1.20 in.
- Weight: 24.83 oz
- Slide Material: Steel Alloy
- Frame Material: Polymer
- Barrel Material: Stainless Steel
- Caliber: 9mm Luger
- Safety: Loaded Chamber Indicator
- Manual Safety
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Taurus G3 Tenifer Matte Black 9mm Luger Full Size 17rds. Steel Sites 4″ Barrel by Taurus? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 725327625766 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B941 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.3000 |
| Model | G3 |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 15 rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.1 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Manual/Striker Block/Trigger |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Fixed Front/Adj Rear |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |
The G3 continues the proven polymer-frame profile now in a full-frame configuration with generous stippling patches across the grip for maximum control and retention in any shooting condition an ergonomic palm swell and side-frame Memory Pads that provide quick positive hand positioning.
The frame has an integrated Picatinny rail. A manual safety and slide release lever are optimally positioned above the thumb for easy manipulation. A refined element of the G3 is the 6-lb. trigger designed with a smooth take-up and a surprisingly crisp clean break exceeding that of typical striker-fired pistol trigger performance. A short reset promotes quick controlled follow-up shots.
This sighting system now includes a serrated steel rear sight along with a white dot steel front sight.
Features:
- Picatinny Rail
- Re-Strike Capability
- 2 Magazines Included
Specifications:
- Item Number: 1-G3B941
- UPC: 7-25327-62576-6
- Capacity: 17 Rounds
- Action Type: Single Action with Restrike
- Firing System: Striker
- Front Sight: Fixed White Dot Steel
- Rear Sight: Serrated Steel Drift Adjustable
- Slide Finish: Tenifer Matte Black
- Frame Finish: Black
- Barrel Finish: Matte Stainless
- Frame Size: Full Size
- Barrel Length: 4.00 in.
- Overall Length: 7.28 in.
- Overall Height: 5.20 in.
- Overall Width: 1.20 in.
- Weight: 24.83 oz
- Slide Material: Steel Alloy
- Frame Material: Polymer
- Barrel Material: Stainless Steel
- Caliber: 9mm Luger
- Safety: Loaded Chamber Indicator
- Manual Safety
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Taurus G3 Tenifer Matte Black 9mm Luger Full Size 17rds. Steel Sites 4″ Barrel by Taurus? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 725327625766 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B941 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 12.3000 |
| Model | G3 |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 15 rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.1 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | Manual/Striker Block/Trigger |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Fixed Front/Adj Rear |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |




