S&W 14207 M&P15 SPORTIII 556 16 RED DOT 30R BLK
S&W 14207 M&P15 SPORTIII 556 16 RED DOT 30R BLK
$806.72
30 in stock
The M&P Sport III rifle is as versatile as it is reliable. Features a 15″ free floating M-LOK handguard; mid-length gas system; 5R rifled barrel, thumb safety and threaded barrel. Includes Installed Crimson Trace CTS-106 red dot optic and a 30rd magazine.
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on S&W 14207 M&P15 SPORTIII 556 16 RED DOT 30R BLK by Smith & Wesson / S&W? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 022188898194 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 14207 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 38.3500 |
| Model | M&P 15 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The M&P Sport III rifle is as versatile as it is reliable. Features a 15″ free floating M-LOK handguard; mid-length gas system; 5R rifled barrel, thumb safety and threaded barrel. Includes Installed Crimson Trace CTS-106 red dot optic and a 30rd magazine.
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on S&W 14207 M&P15 SPORTIII 556 16 RED DOT 30R BLK by Smith & Wesson / S&W? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 022188898194 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 14207 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 |
| Length | 38.3500 |
| Model | M&P 15 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |




