Steiner 3002 Predator Black 2-16x42mm 30mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane
Steiner 3002 Predator Black 2-16x42mm 30mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane
$1,499.99
4 in stock
The Predator 8 features integrated customizable ballistic turret, high-contrast glass with best-in-class optical clarity, extra-wide field of view, industry-leading light transmission, versatile 8X system, illuminated reticle with 11 brightness settings, zero mode and rear focal plane E3 Ballistic reticle.
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Steiner 3002 Predator Black 2-16x42mm 30mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane by Steiner Optics? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 840229106035 |
|---|---|
| Manufacturer | Steiner Optics |
| Manufacturer Part Number | 3002 |
| Eye Relief | 3.70" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 2-16x |
| Adjustable Parallax | 20 yds to Infinity |
| Reticle | Illuminated E3 Ballistic |
| Model | Predator 8 |
| Power | 2-16X |
| Product Type | Rifle Scope |
The Predator 8 features integrated customizable ballistic turret, high-contrast glass with best-in-class optical clarity, extra-wide field of view, industry-leading light transmission, versatile 8X system, illuminated reticle with 11 brightness settings, zero mode and rear focal plane E3 Ballistic reticle.
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Steiner 3002 Predator Black 2-16x42mm 30mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane by Steiner Optics? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 840229106035 |
|---|---|
| Manufacturer | Steiner Optics |
| Manufacturer Part Number | 3002 |
| Eye Relief | 3.70" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 2-16x |
| Adjustable Parallax | 20 yds to Infinity |
| Reticle | Illuminated E3 Ballistic |
| Model | Predator 8 |
| Power | 2-16X |
| Product Type | Rifle Scope |




