SIG M17 X SERIES RX 9MM 4.7″ – (3)21RD ROMEOM17 COYOTE X-GRIP
SIG M17 X SERIES RX 9MM 4.7″ – (3)21RD ROMEOM17 COYOTE X-GRIP
$1,429.99
1 in stock
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 9.70 X 13.25 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 9.7000 | |
| Length | 13.2500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 21.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 3.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BROWN | |
| SLIDE COLOR | BROWN | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.0000 | |
| OTHER FEATURES: | M17 SLIDE W/ ROMEOM17 OPTIC, | |
| COYOTE X-CARRY GRIP MODULE W/ | ||
| MAGWELL,FLAT X-SERIES TRIGGER | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on SIG M17 X SERIES RX 9MM 4.7″ – (3)21RD ROMEOM17 COYOTE X-GRIP by Sig Sauer? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 798681681150 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | M17X-9-RX |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 14 |
| Magazine Included | 3 x 21-Round |
| Model | M17 |
| Number of Magazines | 3 21 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Siglite Front/Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 9.70 X 13.25 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 9.7000 | |
| Length | 13.2500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 21.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 3.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BROWN | |
| SLIDE COLOR | BROWN | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.0000 | |
| OTHER FEATURES: | M17 SLIDE W/ ROMEOM17 OPTIC, | |
| COYOTE X-CARRY GRIP MODULE W/ | ||
| MAGWELL,FLAT X-SERIES TRIGGER | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on SIG M17 X SERIES RX 9MM 4.7″ – (3)21RD ROMEOM17 COYOTE X-GRIP by Sig Sauer? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 798681681150 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | M17X-9-RX |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 21 + 1 |
| Length | 14 |
| Magazine Included | 3 x 21-Round |
| Model | M17 |
| Number of Magazines | 3 21 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Siglite Front/Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |





