RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28
RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28
$798.41
10 in stock
RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28 by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 736676193004 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 19300 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 35.60 |
| Model | LC Carbine |
| Number of Magazines | 1 20 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | Adj Ruger Rapid Deploy |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Units per Box | 1 |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Magazine Included | Yes |
RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on RUGER LC CARBINE 5.7X28 16.25″ STANDARD, BLACK 20RD 1/28X28 by Ruger / Sturm, Ruger & Co.? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 736676193004 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 19300 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 35.60 |
| Model | LC Carbine |
| Number of Magazines | 1 20 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.3 |
| Sights | Adj Ruger Rapid Deploy |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Units per Box | 1 |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Magazine Included | Yes |



