Mec-Gar Handgun Magazine for 20112311Prodigy & Double Stack 1911 – 9mm Luger 18rds
Mec-Gar Handgun Magazine for 20112311Prodigy & Double Stack 1911 – 9mm Luger 18rds
$40.95
95 in stock
Anti-Friction coating allows for easy loading reduced malfunctions and superior anti-corrosion properties
Features:
- Compatible Firearms: 2011 ® 2311 Prodigy ® and Clones
- Caliber: 9mm
- Capacity: 18 rounds (+1 round and still flush fit)
- Coating: Anti-Friction
- Follower: High-impact polymer
- Tube: Heat treated carbon steel
- Spring: High tensile music wire
- Floorplate: Polymer
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Mec-Gar Handgun Magazine for 20112311Prodigy & Double Stack 1911 – 9mm Luger 18rds by MEC-GAR? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 765595200005 |
|---|---|
| Manufacturer | MEC-GAR |
| Manufacturer Part Number | MG20111800A |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18rd |
| Length | 5.6000 |
| Model | Prodigy |
| Product Type | Magazine |
| Shipping Weight | 0.219 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Anti-Friction coating allows for easy loading reduced malfunctions and superior anti-corrosion properties
Features:
- Compatible Firearms: 2011 ® 2311 Prodigy ® and Clones
- Caliber: 9mm
- Capacity: 18 rounds (+1 round and still flush fit)
- Coating: Anti-Friction
- Follower: High-impact polymer
- Tube: Heat treated carbon steel
- Spring: High tensile music wire
- Floorplate: Polymer
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Mec-Gar Handgun Magazine for 20112311Prodigy & Double Stack 1911 – 9mm Luger 18rds by MEC-GAR? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 765595200005 |
|---|---|
| Manufacturer | MEC-GAR |
| Manufacturer Part Number | MG20111800A |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18rd |
| Length | 5.6000 |
| Model | Prodigy |
| Product Type | Magazine |
| Shipping Weight | 0.219 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |




