IWI US CSR16 CARMEL 5.56x45mm NATO 30+1 16″, Black, Polymer Rec, Ambi Controls, Side Charging Handle, M-LOK Handguard, Folding Adj. Stock, B5 Grip, Adj. Gas Block
IWI US CSR16 CARMEL 5.56x45mm NATO 30+1 16″, Black, Polymer Rec, Ambi Controls, Side Charging Handle, M-LOK Handguard, Folding Adj. Stock, B5 Grip, Adj. Gas Block
$1,288.99
Out of stock
The IWI US CARMEL rifle is a semiautomatic, short stroke, gas piston rifle. Made from superior steel, aviation grade aluminum and high strength impact modified polymer for outstanding performance in all environmental conditions. The rifle has a locking, rotating bolt system ensuring maximum safety for the user. IWI US CARMEL is fully ambidextrous and can be easily customized with MLOK rails at the 3, 6 and 9 position to allow compatibility with various accessories. Features: Short-stroke gas piston. Completely ambidextrous and can be converted easily in the field2 position gas regulator (Regular, Suppressor)Cold hammer-forged, chrome-lined, free-floating barrel, for enhanced accuracy & prolonged life cycle. Hard-anodized monolithic aluminum MIL-STD 1913 Rail. MLOK accessory rails at the 3, 6 and 9 oclock positions. Optimized Ergonomic Design: Side folding stock with variable length of pull and comb height the weapon can be fired with a folded stock. Fully ambidextrous: safety lever, magazine release, bolt catch, non-reciprocating charging handle. Enlarged trigger guard for easier access for glove use3 points of sling attachments QD or Cord
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on IWI US CSR16 CARMEL 5.56x45mm NATO 30+1 16″, Black, Polymer Rec, Ambi Controls, Side Charging Handle, M-LOK Handguard, Folding Adj. Stock, B5 Grip, Adj. Gas Block by IWI - Israel Weapon Industries? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 818004021835 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | CSR16 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40.3000 |
| Model | Carmel |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
The IWI US CARMEL rifle is a semiautomatic, short stroke, gas piston rifle. Made from superior steel, aviation grade aluminum and high strength impact modified polymer for outstanding performance in all environmental conditions. The rifle has a locking, rotating bolt system ensuring maximum safety for the user. IWI US CARMEL is fully ambidextrous and can be easily customized with MLOK rails at the 3, 6 and 9 position to allow compatibility with various accessories. Features: Short-stroke gas piston. Completely ambidextrous and can be converted easily in the field2 position gas regulator (Regular, Suppressor)Cold hammer-forged, chrome-lined, free-floating barrel, for enhanced accuracy & prolonged life cycle. Hard-anodized monolithic aluminum MIL-STD 1913 Rail. MLOK accessory rails at the 3, 6 and 9 oclock positions. Optimized Ergonomic Design: Side folding stock with variable length of pull and comb height the weapon can be fired with a folded stock. Fully ambidextrous: safety lever, magazine release, bolt catch, non-reciprocating charging handle. Enlarged trigger guard for easier access for glove use3 points of sling attachments QD or Cord
🔥 Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on IWI US CSR16 CARMEL 5.56x45mm NATO 30+1 16″, Black, Polymer Rec, Ambi Controls, Side Charging Handle, M-LOK Handguard, Folding Adj. Stock, B5 Grip, Adj. Gas Block by IWI - Israel Weapon Industries? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
💰Best Prices in Dickson
🎁 Earn Rewards on Every Purchase.
🔫 Special Bundles & Firearm Packages Available.
🔒 Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
🚨 Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
🔥 Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone! 🔥
| UPC | 818004021835 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | CSR16 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 40.3000 |
| Model | Carmel |
| Number of Magazines | 1 30 rd. PMAG |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |




