INGLIS L9A1 HI-POWER 9MM – 4.7″ BBL 2-15RD MAGS BLACK
INGLIS L9A1 HI-POWER 9MM – 4.7″ BBL 2-15RD MAGS BLACK
$549.10
23 in stock
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.50 X 11.35 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.5000 | |
| Length | 11.3500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | SYNTHETIC | |
| FINISH | CERAKOTE | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 29.9000 | |
| OTHER FEATURES: | AMBIDEXTRIOUS THUMB SAFETY | |
| DOVETAIL FRONT AND REAR SIGHTS | ||
| RINGED HAMMER | ||
| ALL STEEL FRAME | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on INGLIS L9A1 HI-POWER 9MM – 4.7″ BBL 2-15RD MAGS BLACK by Inglis? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 723551446096 |
|---|---|
| Manufacturer | Inglis |
| Manufacturer Part Number | 12000000 |
| Action | Single Action |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 11.3500 |
| Model | L9A1 |
| Number of Magazines | 2 |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 3.2 |
| Sights | Dovetail Front/Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.50 X 11.35 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.5000 | |
| Length | 11.3500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | SYNTHETIC | |
| FINISH | CERAKOTE | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 29.9000 | |
| OTHER FEATURES: | AMBIDEXTRIOUS THUMB SAFETY | |
| DOVETAIL FRONT AND REAR SIGHTS | ||
| RINGED HAMMER | ||
| ALL STEEL FRAME | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on INGLIS L9A1 HI-POWER 9MM – 4.7″ BBL 2-15RD MAGS BLACK by Inglis? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 723551446096 |
|---|---|
| Manufacturer | Inglis |
| Manufacturer Part Number | 12000000 |
| Action | Single Action |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 11.3500 |
| Model | L9A1 |
| Number of Magazines | 2 |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 3.2 |
| Sights | Dovetail Front/Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |





