HERITAGE R92 44MAG LEVER – 12-SH 24″ OCTAGON SS HARDWOOD
HERITAGE R92 44MAG LEVER – 12-SH 24″ OCTAGON SS HARDWOOD
$677.28
51 in stock
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.30 X 6.20 X 45.05 | |
| Height | 2.3000 | |
| Width | 6.2000 | |
| Length | 45.0500 | |
| CALIBER | 44 REM MAG | |
| TYPE ACTION | LEVER | |
| RATE OF TWIST | 1:30″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 12.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | TUBULAR BARREL, | |
| ADJUSTABLE SIGHTS, | ||
| TAKES A B-SQUARE #BS14411 | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on HERITAGE R92 44MAG LEVER – 12-SH 24″ OCTAGON SS HARDWOOD by Heritage Arms? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 727962709603 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | H9204424F9 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Stainless Polished |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 12 + 1 |
| Length | 33.2 |
| Package Height | 1.5 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-30" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Buckhorn Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.30 X 6.20 X 45.05 | |
| Height | 2.3000 | |
| Width | 6.2000 | |
| Length | 45.0500 | |
| CALIBER | 44 REM MAG | |
| TYPE ACTION | LEVER | |
| RATE OF TWIST | 1:30″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 12.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | TUBULAR BARREL, | |
| ADJUSTABLE SIGHTS, | ||
| TAKES A B-SQUARE #BS14411 | ||
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on HERITAGE R92 44MAG LEVER – 12-SH 24″ OCTAGON SS HARDWOOD by Heritage Arms? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 727962709603 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | H9204424F9 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Stainless Polished |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 12 + 1 |
| Length | 33.2 |
| Package Height | 1.5 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-30" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Buckhorn Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |







