Heritage 92 Lever Action Rifle .44 Mag 8rd Capacity 18″ PVD Gold Barrel Wood Stock
Heritage 92 Lever Action Rifle .44 Mag 8rd Capacity 18″ PVD Gold Barrel Wood Stock
$653.53
11 in stock
Features:
- Caliber: .44MAG
- Capacity: 8 Rounds
- Finish: Polished Black
- Action: Lever Action
- Front Sight: Lever Action
- Rear Sight: Adjustable Buckhorn
- Safety: Thumb Safety
- Weight: 88.6 oz.
- Barrel Length: 18”
- Overall Length: 33.2
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Heritage 92 Lever Action Rifle .44 Mag 8rd Capacity 18″ PVD Gold Barrel Wood Stock by Heritage Arms? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 727962709597 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | H9204418G |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 33.2 |
| Model | R92 |
| Package Height | 7.8 |
| Package Width | 2.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-30" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.35 |
| Sights | Buckhorn Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Features:
- Caliber: .44MAG
- Capacity: 8 Rounds
- Finish: Polished Black
- Action: Lever Action
- Front Sight: Lever Action
- Rear Sight: Adjustable Buckhorn
- Safety: Thumb Safety
- Weight: 88.6 oz.
- Barrel Length: 18”
- Overall Length: 33.2
π₯ Your Trusted Online Firearms Store β Shop with Confidence!
Items Marked Online Only Are Not in Stock at Our Retail Location
Looking for the best prices on Heritage 92 Lever Action Rifle .44 Mag 8rd Capacity 18″ PVD Gold Barrel Wood Stock by Heritage Arms? Golden Eagle Pawn proudly serves Dickson with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
π°Best Prices in Dickson
π Earn Rewards on Every Purchase.
π« Special Bundles & Firearm Packages Available.
π Safe & Secure Checkout β Shop with confidence using trusted payment options.
π¨ Compliance-Ready β All sales follow federal, state, and local firearm laws.
π₯ Limited Stock β Visit Us Today or Shop Online Before Theyβre Gone! π₯
| UPC | 727962709597 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | H9204418G |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 33.2 |
| Model | R92 |
| Package Height | 7.8 |
| Package Width | 2.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-30" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.35 |
| Sights | Buckhorn Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |




